גורים או מבוגרים

אנשים רבים שואלים אותי, מתי זה הזמן הנכון לאלף ולחנך את הכלב שלהם? האם כלב מבוגר יכול ללמוד טריקים חדשים? האם יש גיל שכבר אי אפשר לחנך?

התשובה שלי בדרך כלל זהה, אתם כבר מאלפים ומחנכים את הכלב שלכם- מהרגע שהוא בבית אצלכם.,  מהרגע שאתם קמים ובמהלך כל היום, החברים על 4 , לומדים התנהגויות חדשות ומשונות דרכנו ודרך התגובה שלנו למצבים. השאלה היא – אלו התנהגויות הכלבים שלנו משרישים והאם הן מקובלות עלינו או לא …

התשובה מתקבלת דרך צפייה – צפו בכלב שלכם ותבינו מה הוא השריש ומה הוא לא, לפעמים תוכלו לראות איך דברים חדשים שקרו בימים האחרונים הופכים אצלו להרגל.

חזרה לשאלה שפתחנו איתה – כל זמן הוא זמן מצוין.. אני בטוח שכלבים מבוגרים- ועצלנים משתמשים במשפט "אתה לא יכול ללמד כלב זקן טריקים חדשים" .. אבל גם הוא יכול ללמוד, רק שאצל כלבים מבוגרים צריך תחילה להכחיד התנהגויות לא רצויות ורק לאחר מכן ללמד חדשות.

לפי מספר מחקרים אחרונים שיצאו בשנים האחרונות, הזמן הטוב ביותר ללמד כלב הרגלים בצורה מסודרת ויעילה הם 3 שבועות.. ת'כלס, אם אתם לא בית גידול סופר מקצועי או יחידת כלבנים מבצעית, כנראה שזה לא יקרה.  רוב הגורים מתחילים אילוף סביב שלושה חודשים + , תמיד שווה להתייעץ ולחשוב על גזע הכלב ועל מה שהוא עבר בשבועות הראשונים לחייו.

לא תמיד האילוף יושב על הטיימינג הנכון שלנו, בין שלל הדברים שקורים אצלנו בחיים. לכן התשובה האמיתית והכנה יותר "למתי הזמן הטוב ביותר לאלף את הכלב שלך " היא – ביום הראשון שאתה מרגיש מוכן להתחיל את האילוף.

ואם כבר מדברים על אילוף, מתי אתם התחלתם את האילוף של הכלב שלכם? – מעניין לעשות סקר קצר..

לק גדול על כולכם ,

אבי ביטון – דוג טאצ'

השארת תגובה